Hliníkový materiál má široké uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Jeho specifické vlastnosti umožňují jeho použití všude tam, kde je např. nutné snížit hmotnost konstrukce, vyrobit složité tvary profilů s vysokou pevností, kde je potřeba dosáhnout dlouhé životnosti nebo získat výrazný estetický vzhled.
Protože je hliník v surovém stavu náchylný na oxidaci, je nutné jeho povrch chránit. Častou úpravou je elektrochemické ošetření povrchu známé jako eloxování. Další možností je např. práškové lakování, které nabízí širokou škálu barevných odstínů. Ve speciálních případech, jako je například renovace automobilových a motocyklových veteránů, se používá leštění a lakování.
Pro leštění hliníku je nutné znát technologické postupy a použít kvalitní leštící nástroje a pasty určené speciálně pro opracování hliníkového materiálu. V případě ručního leštění malých dílců, např. pro veterány, je k dosažení perfektního povrchu a vysokého zrcadlového lesku nutná zručnost a dlouholetá praxe leštiče. Pro strojní broušení a leštění hliníkových profilů je nutné použít zařízení s upraveným odsáváním. Protože je hliník měkký materiál, je postup broušení a leštění náročný na výrobní čas, manipulaci a balení. Pro zachování vzhledu vysokého lesku je doporučováno povrch nalakovat. Nevýhodou jakéhokoliv laku je však náchylnost k mechanickému poškození a jeho případná oprava je velmi náročná a nákladná.
Pokud tedy plánujeme např. vybavení interiérů prodejen, obchodů nebo kanceláří a architekt preferuje leštěný design, pro konstrukce nábytku či regálů doporučujeme využít leštěný nerez, který má bezkonkurenční výhodu v tom, že leštěný povrch se nemusí lakovat a nevyžaduje žádnou náročnou údržbu. V případě náhodného mechanického poškození se dá poměrně snadno na místě opravit a to opakovaně a bez negativních vizuálních následků.