Leštění mosazi
Mosaz je slitina mědi a zinku (obsahuje až 40% zinku), může však obsahovat i jiné kovové přísady, jako například olovo, hliník, cín, mangan, železo, chrom či křemík.
Mosaz je pro své jedinečné vlastnosti velmi oblíbená při tvorbě doplňků interiérů domů a bytů. Má široké uplatnění v designu, umění, architektuře, ale i v jiných oborech průmyslu.
Mosaz je možné leštit, kartáčovat i chemicky upravovat – patinovat. Leštěním získáme exkluzivní vzhled, který je však nutné pravidelně udržovat nebo povrch opatřit lakem, což má své nevýhody. Pokud dojde k poškození laku, povrch začne oxidovat a postupně získává tmavší barvu – tzv.patinu.
Leštění mosazi je náročný proces, který vyžaduje znalost technologických postupů. Pro perfektní finální povrch je nutné vybrat správné brusivo, leštící kotouče a pasty. Zásadní je odborná znalost leštiče, který podle druhu mosazi, tvaru a rozměru dílců nebo výrobků určí postup broušení a leštění. Pokud finální povrch nebudeme lakovat, ale přesto chceme udržet jeho lesklý zlatý vzhled, je nutné povrch často leštit speciálními prostředky, které jsou k tomu určeny.
Mosaz je měkký kov, náchylný k mechanickému poškození a oxidaci a je náročný na údržbu. Z těchto důvodů doporučujeme některé dílce z oblasti designu, umění… vyrobit z nerezového materiálu s leštěným povrchem a opatřit povlakem nitridem titanu. Jedná se o chemicko-tepelný proces, kdy je dosaženo mechanicky odolného povrchu zlatavé barvy, která nemění svůj vzhled, je k nerozeznání od leštěné mosazi, není nutné ji lakovat a nevyžaduje již žádnou další údržbu.